W ostatnim tygodniu rynki akcyjne kontynuowały wzrosty. Nastroje były bardzo optymistyczne przez cały tydzień. Największym ryzykiem wydawały się zamieszki w USA, jednak nie miały znacznego wpływu na rynki finansowe. ECB zdecydował się na zwiększenie programu pomocowego w czasie pandemii z 750 mld euro do 1,35 bln euro. Najbardziej rosły spółki ze starej gospodarki, co widać po wyniku DAX (wzrost 10,9%), czyli niemieckiego indeksu trzydziestu największych spółek. W piątek na rynek trafiły nadspodziewanie dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, które wywołały euforię wśród inwestorów – zyskiwały rynki akcji, traciło złoto. Bardzo dobre tydzień odnotowała także polska giełda – WIG wzrósł 7,0%. Najbardziej rosły sektory: Energia, Odzież, Nieruchomości i Banki. Złotówka mocno umacniała się kolejny tydzień, mimo obniżki stóp procentowych (28.05) do 0,1%. Rosły także surowce, między innymi ropa i miedź, na czym najbardziej zyskują rynki rozwijające, w tym Polska.
Świat
- USA: Zamieszki w wielu miastach USA, których efektem są między innymi zamknięcia części sklepów przez dużych detalistów.
- Europa: Europejski Bank Centralny (ECB) zwiększył swój program zakupu aktywów na czas pandemii (PEPP) z 750 mld euro do 1,35 bln eur i wydłużył go w czasie do czerwca 2021 roku.
- USA: Bardzo dobre dany z rynku pracy. Stopa bezrobocia 13,3% (prognoza 19,4%), zmiana zatrudnienia 2509 tys. (prognoza -7750,0 tys.).
- Liczba przypadków zarażonych koronawirusem przekroczyła 7 mln w sobotę.
Polska
- PKN Orlen przejmuje Ruch.
- CD Projekt przekłada z 11 na 25.06 pokaz gry Cyberpunk z powodu zamieszek w USA. Spotyka się z falą krytyki.
- W sobotę stwierdzono 576 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 16 osób.
Kolejny tydzień:
- Środa: inflacja CPI z USA.
- Środa: posiedzenie FED.
Źródła:
https://www.forexfactory.com/calendar
https://stooq.pl/
http://infostrefa.com/infostrefa/pl/index/