10 typów na 2021 rok:
Rok 2020 na światowych giełdach przyniósł prawdziwy rollercoaster i dla inwestorów był pełen wyzwań. Od kilkutygodniowej bessy i skrajnej paniki do wielomiesięcznej euforii, w trakcie której akcje niektórych spółek zwyżkowały o setki, a nawet tysiące procent. Miniony rok był jednym z najbardziej interesujących okresów również dla naszego rodzimego podwórka od początku istnienia GPW. Zaczął się od tsunami wywołanego przez pandemię COVID-19, aby następnie odrobić większość strat. Przed nami jednak nowy 2021 rok, w którym poszukujemy kolejnych szans i możliwości dla naszego kapitału (stopa zwrotu w 2020 roku wyniosła 56,46%). Wybraliśmy 10 spółek, które według nas mogą pozytywnie zaskoczyć inwestorów w perspektywie najbliższych miesięcy. Kolejność jest alfabetycznie.
CREEPY JAR:
W ostatnim roku spółka wzrosła aż 511%, więc niektórym może wdawać się, że to może być koniec wzrostów. Nic bardziej mylnego. Warto tutaj dodać, co tak naprawdę wywołało tak duże wzrosty. Otóż spółka wprowadziła tryb multiplayer do swojej gry, co zostało bardzo dobrze przyjęte przez graczy. Także wzrosty na kursie spółki były wywołane czynnikami fundamentalnymi. Gdyby to bańka, to w okresie sierpień-grudzień mielibyśmy duże spadki na kursie, a mieliśmy trend boczny. Rynek doskonale zdaje sobie sprawę, że najlepsze przed nami. W roku 2021 pojawić ma się nowy dodatek do gry Green Hell, a także port na konsole. Będą to trigery dla kursu, więc warto śledzić. W kolejnych latach pojawi się kolejna gra, także spółka dopiero rozkręca.
DOM DEVELOPMENT:
Grupa sprzedała w 4Q’20 1 130 lokali netto, co oznacza wzrost o 17% r/r. Deweloper podał, że na wynik finansowy za 4Q’20 wpływają głównie przekazania w projektach: Marina Mokotów (290 lokali), Żoliborz Artystyczny (284) i Port Żerań (81) w Warszawie oraz Zielony Południk (92) w Trójmieście. Łącznie w 2020 roku sprzedaż netto wyniosła 3 756 lokali, a przekazanych zostało 3 006 lokali. Dom Development rozpoczyna 2021 rok z doskonałą kondycja finansową i znacznym potencjałem wzrostu sprzedaży. Bank ziemi zapewnia spółce pracy na najbliższe 4-5 lat. Mimo trudnego roku sprzedaż dom development była na bardzo dobrym poziomie, a wynika to również z danych Eurostatu wg. którego w Polsce, brakuje wielu milionów mieszkań. W Polsce społeczeństwo się bogaci i ludzie chcą szybciej przechodzić „na swoje”.
LIVECHAT:
Wyniki za 3Q’20 świadczą o dalszym wzroście liczby klientów głównej aplikacji LiveChatu przy jednoczesnym wzroście średniego przychodu z użytkownika. Zwracamy uwagę na duży wzrost klientów aplikacji ChatBot. Z powodu drugiej fala pandemii COVID-19 naszym zdaniem utrzyma się dynamiczny trend digitalizacji przedsiębiorstw, gdzie jedną z kluczowych potrzeb jest obsługa klienta online, na co odpowiedzią jest aplikacja LiveChat. Zmiana nawyków u konsumentów jaka może nastąpić w najbliższych miesiącach może pozytywnie wpływać na przyszłe wyniki spółki.
LOTOS:
Zdecydowana większość sektorów gospodarki odrobiła straty wywołane pandemią. Wydaje się, że sytuacja na świecie powróci do normy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, także trzeba szukać okazji na spółkach, które wciąż są znacznie niżej niż przed pandemią. Warto też zwrócić uwagę na surowce, bo w ostatnich miesiącach widzimy tam bardzo duże wzrosty. Dodruk pieniądza i tym samym oczekiwania inflacyjne napędza wzrosty na surowcach. Jednym z surowców, który wciąż jest tańszy niż przed pandemią jest ropa naftowa, dlatego warto rozejrzeć się i poszukać okazji wśród spółek paliwowym. Z naszego podwórka wybraliśmy Lotos. Widzimy potencjał do dalszych wzrostów ropy naftowej, a Lotos obecnie jest znacznie tańszy niż na początku 2020 roku. Oczywiście na kurs akcji wpływa znacznie więcej czynników niż ceny ropy, natomiast spółka powinna zyskiwać na kontynuacji wzrostów tego surowca. Główny argument do dalszych wzrostów, to wciąż niska wycena.
MLSYSTEM:
Jeśli chodzi o rentowność Grupy to może „nie powala on na kolana”, lecz trzeba tu zwrócić uwagę, że mamy niewątpliwie do czynienia z innowacyjną spółką, który regularnie ponosi nakłady na działalność badawczo-rozwojową. Z jednej strony odbija się to in minus na bieżącym poziomie kosztów i tym samym rentowności, a z drugiej daje szanse na podniesienie przychodów i wyników spółki w przyszłości.
Co do perspektyw ML System w kolejnych kwartałach to z różnych komunikatów i raportów prasowych płynie generalnie pozytywny przekaz bazujący na oczekiwaniach dynamicznego rozwoju rynku fotowoltaicznego w kolejnych latach. Trzeba pamiętać o tzw. celu OZE, czyli udziale odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym na dany rok, do którego zobowiązał się rząd na forum UE, i z którego wypełnieniem generalnie mamy problemy. W kolejnych latach powinniśmy być świadkami dalszej dynamizacji inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym również w fotowoltaikę.
W kontekście samego ML System warto zauważyć, że podmiot ten wyróżnia się tym, iż skupia się na tworzeniu własnych technologii, a w jego ofercie poza tradycyjnymi panelami fotowoltaicznymi znajdują się również dużo bardziej zaawansowane produkty łączące w sobie cechy materiałów budowlanych oraz elektrowni. Jak zaznaczył prezes Grupy w jednym z wywiadów o ile na rynku krajowym fotowoltaika kojarzy się z domami jednorodzinnymi i farmami fotowoltaicznymi, z takimi klasycznymi panelami, tak na rynku międzynarodowym ML System przede wszystkim jest znany z materiałów fotowoltaicznych, w tym produkcji elementów BIPV, fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, której idea polega na tym, że zamienia się tradycyjne materiały takie jak szkło, szkło zespolone, fasady przeszklone, przeszklone świetliki, żaluzje, fasady wentylowane, w materiały, które poza spełnianiem standardowych funkcji produkują również prąd.
MOBRUK:
Na przełomie listopada i grudnia miała miejsce sprzedaż akcji spółki przez właścicieli (rodzinę założycieli oraz fundusz inwestycyjny), co znacznie zwiększyło płynność na giełdzie. Dzięki temu w końcu spółką mogą zainteresować się inwestorzy. W momencie dopuszczenia sprzedanych akcji do nowych inwestorów, kurs akcji mocno spadł, natomiast nie ma sensu się tym sugerować. Redukcja była mała, więc zwyczajnie wielu inwestorów grało pod szybki zarobek. Kupowali oni po 200, więc obecnie spadek poniżej 200 jest mało prawdopodobny. Spółka ma bardzo mocne fundamenty, w dodatku jest mocno wzrostowa, więc potencjał do dalszych wzrostów jest spory. Obecna cena do zysku to ok. 12, także dla spółki wzrostowej to nie jest dużo. Mobruk działa w segmencie gospodarki odpadami, co przy obecnych trendach (zwiększenie świadomości ochrony środowiska) jest pozytywny. Spółka jest liderem w branży, także to ona tutaj dyktuje warunki. Warto tutaj dodać, że zajmuje się odpadami przemysłowymi, a nie komunalnymi, a na tym rynku jest niewielu konkurentów. Spodziewamy się dalszej poprawy wyników spółki i to powinno wystarczyć.
MOVIE GAMES:
Movie Games to spółka, która na New Connect zadebiutowała pod koniec 2018 roku. Podmiot należy do grupy kapitałowej Playwaya. Do tej pory spółka wydała 9 gier, które nie miały zbyt pozytywnych ocen i słabo się sprzedawały, do momentu premiery Drug Dealer Simulatora.
W ostatnich miesiącach zawiązano kilka spółek zależnych: True Games, Brave Lamb Studio, Road Studio, Movie Games Mobile, oraz Goat Gamez. Wejście spółek zależnych na giełdę powinno podnosić kapitalizację Movie Games (podobnie jak PlayWay).
Najbardziej obiecującym tytułem jest Alaskan Truck Simulator. Według dostępnych informacji data premiery powinna zostać opublikowana w 1Q’21, a sama premiera może mieć miejsce jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku.
Najwyższą wishlistę ma Lust from Beyond (151 000), przy czym należy pamiętać, że to jest horror, a ten gatunek gier nie sprzedaje się najlepiej.
Gry Lust from Beyond oraz Alaskan Truck Simulator powinny osiągnąć sukces co spowodowałoby istotny wzrost przychodów i zysków w 2021 roku. Co ważne, pojawiają się kolejne perspektywiczne gry w portfolio spółki. Są to takie tytuły jak Gangster Simulator, Mythbusters oraz seria gier powiązana z Alaskan Truck Simulator i American Motorcycle Simulator.
PLAYWAY:
Model biznesowy spółki opiera się na produkcji tanich gier, które szybko się zwracają, najczęściej w 1 dzień od premiery. Rok 2021 będzie dla spółki poniekąd nowym otwarciem, gdyż wyjdzie na dobre poza segment symulatorów z których słynęła do tej pory. Wśród premier zaplanowanych na ten rok znajdują się: „Builders of Egypt” szacunkowa whishlista na dzień 05.01.2021 wyniosła (255 776) „Mr. Prepper” (212 337) „Bum Simulator” (180 176) „Occupy Mars” (157 370) „Succubus” (161 030), a ich prologi mają wysokie oceny graczy. Można spodziewać się też wkrótce zapowiedzi kolejnej odsłony największego hitu grupy – Car Mechanic Simulator w wersji 2021. Poza tym produkcje grupy coraz mocniej „atakują” segment konsol, a wisienką na torcie może być rozwój działalności w segmencie mobile. Trzeba również pamiętać o tym, że około 60% kapitalizacji to spółki zależne, które wchodzą na giełdę i tym samym podnoszą wartość PlayWay.
RYVU THERAPEUTICS:
Ostatni rok należał między innymi do spółek powiązanych z medycyną, spodziewamy się kontynuacji tego trendu, niemniej jednak przy znacznie większej selekcji. Na naszym podwórku mamy już sporo spółek powiązanych z medycyną i zdecydowaliśmy się wybrać jedną z nich. Ryvu wyceniane jest na ok. 1 mld PLN, co stawia ją dosyć wysoko w polskiej biotechnologii. Nie należy oczekiwać tutaj kilka set procent wzrostu w rok, tak jak na spółkach ze znacznie niższa kapitalizacją. Ryvu ma już pierwsze sukcesy za sobą, niemniej jednak jeszcze sporo przed nami. Jest to raczej typ na kolejne lata, natomiast ze względu na spore spadki od szczytu (z 75 PLN na 47 PLN) widzimy spore szanse na odbicie. Jeszcze w lipcu była emisja akcji po 60 PLN, także szybko powinno wrócić powyżej emisji.
TAURON:
Ostatnie dwa miesiące 2020 roku pokazały, że kapitał zagraniczny wraca na nasz rynek, więc warto także zainteresować się dużymi podmiotami, chociażby z WIG20. Spółka Tauron od 2015 roku jest w trendzie spadkowym, jednak wydaje się, że jesteśmy świadkami odwrócenia trendu – w połowie 2020 roku mieliśmy bardzo duży wolumen przy wzroście kursu. W ostatnich miesiącach dużo się mówi o restrukturyzacji kopalni węgla w Polsce i tym samym o przeniesieniu ich do podmiotu zewnętrznego. Tauronowi, podobnie jak innym dystrybutorom prądu ciążą kopalnie węgla. W momencie jakiś zmian strukturalnych, spółka może być tego beneficjentem. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo energetyczne jest kwestią państwową, także bankructwo tak dużego podmiotu jest bardzo mało prawdopodobne. Pomimo wielu ryzyk, widzimy potencjał dla spółki w 2021 roku. Podobnie jak dla PGE i Enei.
W wyżej wymienionych spółkach widzimy potencjał do wzrostów na kolejne 12 miesięcy. Dywersyfikujemy nasze typy na różne sektory i nie interesuje nas tylko najwyższa stopa zwrotu ale też poziom ryzyka. Dlatego też zapewne można znaleźć „ciekawsze” spółki, które pozwolą więcej zarobić w 2021 roku, ale i ryzyko inwestycji będzie większe. No i najważniejsze, nie możemy kupić i zapomnieć tylko musimy cały czas reagować na to co się dzieje na giełdzie. Najlepszym tego przykładem był marzec 2020 roku i kryzys spowodowany Covid-19. Powyższe typy to tylko nasza subiektywna ocena.
Zachęcamy Was do polubienia nas na FB, oraz śledzenia naszego portfela IKE który zarobił 56,46% w 2020 roku.