Naszym głównym zainteresowanie są polskie akcje, natomiast nie zamierzamy zamykać się na okazje inwestycyjne z całego świata. Zdecydowaliśmy prowadzić także portfel z ekspozycją na inne aktywa. Jeżeli interesuję Cię polskie akcje, to zapraszamy do artykułów poświęconych Portfelowi IKE, natomiast jeżeli chcesz otworzyć się na inne rynki, to czytaj dalej ?
Najprostszym sposobem, aby zainwestować chociażby w chińskie akcje, złoto, metale przemysłowe, spółki z wybranego sektora są ETF’y, czyli najprościej mówiąc fundusze zarządzane pasywnie, dzięki czemu ich opłaty są znacznie poniżej funduszy zarządzanych aktywnie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ETF’ach, to polecamy poszukać w Google, tutaj zajmujemy się praktyką. Aby kupić jakiś ETF potrzeba mieć konto maklerskie (u zagranicznego lub polskiego brokera), a tam już mamy szeroki wybór. Tak naprawdę ETF’y oferuje wiele instytucji finansowych ,także mamy tak naprawdę duży wybór ETF’ów na każde aktywo. Ze względu na regulacje prawne, w Polsce możemy inwestować tylko w ETF UCITS. Także nasz portfel będzie zbudowany z ETF’ów UCITS, a o zmianach w portfelu będziemy informować na bieżąco. Oczywiście wraz z opisem ETF’u oraz wyjaśnieniem podjętej decyzji. Ze względu na fakt, że budujemy portfel od zera, to będziemy stopniowo budować portfel, także w pierwszym roku najważniejsze dla nas będzie ograniczenie ryzyka niż jak najwyższa stopa zwrotu. W ciągu tygodnia powinien pojawić się nowy wpis o otwarciu pierwszej pozycji.
Kluczowe w inwestowaniu za granicą jest ryzyko walutowe. Na obecną chwilę środki na rachunku maklerskim dla Portfela Globalnego są w usd, a ETFy w większości będą notowane w eur, chociaż jeszcze zobaczymy co dokładnie nasz broker ma w ofercie. Ze względu na regulacje prawne, nie możemy kupować wielu amerykańskich ETFów, dlatego będziemy zmuszeni wykorzystywać ich europejskie odpowiedniki. Stopa zwrotu dla Portfela Globalnego będzie liczona według wyników osiąganych na inwestycjach w ETF z uwzględnieniem straty/zysku na zmianie kursów walutowych (eur do usd). Specjalnie portfel jest w usd, aby zwiększyć dywersyfikację majątku poprzez posiadanie innych walut niż PLN. Natomiast, nasz broker umożliwia szybką zamianę walut, także z czasem będziemy też spekulować na walutach.
Także zachęcamy do śledzenia naszego bloga, bo będziemy dokładnie przedstawiać nasz tok myślenia, co stanowi dużą wartość edukacyjną. Oczywiście budowany portfel inwestycyjny proszę nie traktować naszych wpisów jako doradztwo inwestycyjne, rekomendacje itd. Są to tylko opinie autora i nie bierzemy odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne czytelników. Propagujemy edukację, a nie kopiowanie ruchów innych!
Co może znaleźć się w portfelu (poprzez inwestycje w ETF’y)? Surowce, w tym metale przemysłowe oraz surowce rolne, spółki z różnych branż (wydobywcze, nowych technologii, medyczne itd.), spółki ze względu na położenie geograficzne (amerykańskie, chińskie itd.). Na pewno będziemy pomijać polskie spółki, bo są w innym portfelu, a także może zabraknąć pozycji w metalach szlachetnych, ponieważ autor już posiada pozycję na srebro fizyczne.